تایم لاین بارداری
تایم لاین بارداری
تایم لاین نوزادی
تایم لاین کودکی

هفته شانزدهم بارداری

مجموعه: تایم لاین بارداری تعداد بازدید: 4873
هفته شانزدهم بارداری

تنها چهار هفته دیگر باقی مانده تا نیمی از دوره بارداری را کامل کنید. در زیر با برخی نکات و توصیه ها مربوط به هفته شانزدهم بارداری آشنا خواهید شد.

هفته شانزدهم بارداری

در طول این هفته آزمایشات متعددی است که باید انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز خوب پیش می رود و کودک علایمی از برخی ناهنجاری های کروموزومی در خود ندارد.

علائم و تغییرات بدن مادر

بزرگترین تغییری که در این هفته در ظاهر خود متوجه می شوید سایز سینه هاست. غدد شیری شروع به تولید شیر کرده و رگ ها به دلیل جریان خون بیشتر، مشخص تر به نظر می رسند.

ممکن است احساس افزایش وزن زیادی در رحم خود داشته باشید و کمرتان پهن تر و کشیده تر شود. به گزارش نی نی سرا کمردردهای بارداری نیز شروع می شود و بسیاری از خانم ها در این نقطه از بارداری، دو تا بیش از چهار و نیم کیلو اضافه وزن خواهند داشت.

گرچه در این مرحله از بارداری مشکلات شکمی بهتر شده و حالت تهوع کاهش پیدا می کند ولی برخی خانم ها ممکن است علائم دیگری را در هفته شانزدهم تجربه کنند. موارد زیر از این دست هستند:

 • کمردرد و یا درد سایر مفاصل
 • سوء هاضمه
 • ترشحات واژن
 • درد رباط گرد زهدان
هفته شانزدهم بارداری

اندازه تقریبی جنین در هفته شانزدهم

کوچولوی شما چه اندازه است؟

کودک شما در این هفته اندازه یک آواکادو است و می تواند دستش را مشت کند و یا حتی انگشت شستش را بمکد.

رشد جنین در هفته شانزدهم

در هفته شانزدهم جنین کمی بیش از ده سانتی متر قد و ۱۱۰ گرم وزن دارد. عضلات صورت او در حال رشد است و به او اجازه می دهد انواع و اقسام حالات چهره را به خود بگیرد.

در این هفته پزشک با سونوگرافی می تواند جنسیت کودک را متوجه شود. اندام تناسلی به طور کامل شکل گرفته و با سونوگرافی به سادگی قابل مشاهده است.

همچنان که کودکتان در حال رشد است (در این نقطه زمانی او به اندازه جفت است.) ممکن است بتوانید حرکات او را احساس کنید چرا که حرکات او اولین بار بین هفته های ۱۶ام تا ۲۰ام قابل شناسایی است. شکل گرفتن حساسیت های بینایی در این مرحله از رشد جنین نیز شگفت انگیز است.

دیده شده در این نقطه از بارداری، جنین برای حفاظت چشم هایش از نور روشن، از دست استفاده می کند. به تنهایی تنفس می کند و می تواند در اطراف مایع آمنیوتیک دم و بازدم داشته باشد.

همچنین ساخت چربی در زیر پوست او شروع می شود که چیزی شبیه عایق گذاری است. دستگاه ادراری و گردش خون او نیز کار می کنند و می تواند به صورت روزانه ۲۵ لیتر خون پمپاژ کند.

هفته شانزدهم بارداری

جنین در هفته شانزدهم بارداری

نکات هفته شانزدهم

 • در طول ویزیت های پزشک، به خاطر داشته باشید در مورد سوالات، ترس ها، احساسات، دردها و دیگر علائمی که تجربه کردید صحبت کنید.
 • به دلیل درد رباط گرد زهدان، دردهای تیز پهلوها طبیعی است. صحبت کردن در این مورد با پزشک می تواند بیشتر شما را مطمئن کند. همچنین مهم است پزشک مطمئن شود این درد ناشی از رباط گرد رحم است و نه مشکل جدی دیگر.
 • با افزایش سایز سینه ها ممکن است لازم باشد به دنبال سوتین های راحت تر و لباس های بارداری باشید.
همچنین بخوانید :  نقش مردان در دوران بارداری همسرشان

نکاتی برای داشتن بارداری بهتر

در بین هفته ۱۶ تا ۲۰ام اولین حرکت های جنین را احساس می کنید. البته اگر این اولین بارداری شما باشد، ممکن است این حرکات را نزدیک به هفته ۲۰ام متوجه شوید. اولین حرکات جنین را می توان احساسی شبیه حباب های گاز و یا احساس بال زدن توصیف کرد. ممکن است آن را احساس کرده ولی متوجه نشده باشید که در واقع حرکت جنین بوده است.

هفته شانزدهم بارداری

تغییرات هفته شانزدهم بارداری

میزان و زمان این حرکت از یک بارداری تا بارداری دیگر متفاوت است، بنابراین نمی توانید آن را طبق تجربه دیگران و یا حتی تجربه بارداری قبلی خودتان ارزیابی کنید. به گزارش نی نی سرا خوابیدن به پهلو در این زمان از بارداری مهم تر می شود. بسیاری از پزشکان پس از رسیدن خانم های باردار به هفته شانزدهم توصیه می کنند به پشت نخوابند. به همین دلیل بهتر است از بالش استفاده کنید تا بدن را نگه داشته و مطمئن شوید در طول شب نیز به پهلو باقی می مانید.

سونوگرافی هفته شانزدهم

در این عکس بزرگنمایی شده از سونوگرافی، می توانید ببینید چطور خصوصیات صورت جنین بسیار مشخص تر از قبل شده است. اگر دقت کنید متوجه می شوید متخصص سونوگرافی طول استخوان بینی او را اندازه گیری کرده است. این اندازه گیری ممکن است در غربالگری برخی از ناهنجاری های ژنتیکی مفید واقع شده و مورد استفاده قرار گیرد.

هفته شانزدهم بارداری

سونوگرافی هفته شانزدهم بارداری

چک لیست کارهایی که در این هفته باید در نظر بگیرید!

 • حتما به اندازه کافی کلسیم مصرف کنید (از لبنیات کم چرب گرفته تا مکمل ها)
 • به مراکز زایمان محلی تان سری بزنید.
 • تهیه و خرید لوازم مورد نیاز کودک را شروع کنید.
 • از مادر و یا مادربزرگتان در مورد تجاربشان در زایمان سوال بپرسید.

تهیه و ترجمه: بخش اختصاصی نی نی سرا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “هفته شانزدهم بارداری”Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.